вівторок, 30 жовтня 2018 р.

ОСВІТА ДЛЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ ДОШКІЛЬНЯТАМ


Надтерміновою потребою сьогодення постає формування такого способу життя, який був би основою довготривалого ощадливого гармонійного розвитку людства.
СТАЛИЙ РОЗВИТОК – розвиток, який дає змогу людям задовольняти власні потреби сьогодні, але не ставить під загрозу здатність майбутніх поколінь задовольнити свої потреби довготривалого ощадливого гармонійного розвитку людства.
«Освіта для сталого розвитку для дошкільнят» реалізує освітню стратегію в інтересах сталого розвитку на засадах одного з напрямів гуманістичної педагогіки – ПЕДАГОГІКИ ЕМПАУЕРМЕНТУ (з англ. Еmpowerment – надання людині мотивації й натхнення до дії). Відповідно до педагогіки емпауерменту у межах кожної теми дітей спрямовують на обрання і виконання дій для сталого розвитку, які є провідними чинниками формування у них відповідної поведінки та стилю життя в цілому. Повторення цих дій протягом двох тижнів дозволяє сформувати в дітей сталу звичку – модель поведінки, яка потім стає складовою їх повсякденного способу життя.
Пропоновані у курсі дії виконуються вдома, в дошкільному закладі, найближчому оточенні дитини мають основні принципи, що  полягають у наступному:
- Створення умов для формування у дитини впевненості у власних силах і можливостях та відповідальності за результати навчання
- Прийняття нею рішень щодо власного стилю життя та їх виконання
- Забезпечення психологічного комфорту дітей під час занять як за допомогою спеціальних прийомів, так і через доступність змісту (за принципом вибору кожною дитиною тих кроків, які вона хоче і може здійснити)
- Створення умов для появи у дітей ентузіазму і почуття задоволення від результатів групової й індивідуальної роботи, виконання дій і вироблення звичок поведінки, орієнтованих на сталий розвиток, що досягається насамперед завдяки постійному позитивному (як за формою, так і за змістом) зворотному зв’язку
У кожній темі здійснюється своєрідне самодослідження особистої території дитини та її родини через аналіз власного стилю поведінки і набутого досвіду за допомогою чотирьох запитань, що є способом входження в тему та перевірку набутого результату наприкінці теми.
У перспективному плануванні роботи з дітьми старшого дошкільного віку передбачається проведення тематичних днів один раз на два тижні. Важливим складником є поданий до кожної теми перелік дій, якими можуть опанувати діти. Про позитивний результат освітньої роботи можна говорити лише тоді, коли, за результатами спостережень, діти демонструють бажані моделі у поведінці, а відповідні дії набувають автоматичності.
29.10.2018р. у нашому ЗДО відбувся інтерактивний семінар для вихователів середньо-старших груп ЗДО та НВК за темою «Формування у дітей важливих навичок екологічно-, економічно-, соціально-доцільної поведінки у контексті освіти для сталого розвитку», метою якого було – сприяння формуванню у підростаючого покоління мотивації до дій і моделей поведінки, орієнтованих на сталий стиль життя.
 


 

Учасники мали змогу отримати певний обсяг теоретичних знань, практичних вмінь та навичок реалізації завдань педагогіки емпауерменту дошкільникам під час  лекції-презентації «Освіта для сталого розвитку дошкільнятам», проведену методистом закладу 

Для практичного перегляду керівник музичний підготовила майстер-клас щодо проведення гурткової роботи художньо-естетичного спрямування.


Цікаво та корисно пройшли методичні заходи: ділова гра «Крок у майбутнє  через сталий стиль життя» та  круглий стіл «Працюємо з батьками в єдиному просторі: «Батьківські збори: коротко про головне», «Шкідливі поради, або уникаємо типових помилок під час батьківських зборів».


Модель сталого розвитку націлена і на сьогодення, і на майбутнє, водночас перевага надається прийдешнім поколінням. Ця модель – один із способів  допомогти нашим дітям зрозуміти, що існує межа бездумної експлуатації природних ресурсів, негативного безвідповідального ставлення до себе, свого здоров'я, до інших навколо, до оточення і довкілля. Якщо вже зараз почати діяти в цьому напрямі, у нас ще є надія. І діяти необхідно не лише заради нашого спільного майбутнього, а й заради фізичного здоров'я кожного із нас

пʼятниця, 30 березня 2018 р.

«МОДЕРНІЗАЦІЯ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ В ЗДО В УМОВАХ ІНФОРМАТИЗАЦІЇ ОСВІТИ».
29 березня 2018 року на базі нашого відбулося засідання методичного об’єднання директорів, вихователів-методистів ЗДО та заступників директорів НВК за темою «Модернізація освітнього процесу в ЗДО в умовах інформатизації освіти».
Директор закладу підготувала та провела банк ідей «Формування інформаційного простору закладу дошкільної освіти» та презентацію «Модернізація освітнього процесу в ЗДО в умовах інформатизації освіти».



Вихователі та музичний керівник  підготувала для перегляду практичний показ розваги-заняття «Казка «Ріпка» на новий лад. Використання ІКТ в освітньому процесі ЗДО».
 

 


Успішно пройшли інші методичні заходи: педагогічний ринг «Мандрівка ІКТ-країною. Комп’ютер  як «інтелектуальне знаряддя», ознайомлення з рекомендаціями «Використання квест технології та веб-квестів у практичній роботі з дошкільниками», ігрове конструювання «Робота з сайтом закладу». які провела методист
Вихователі показали майстер-клас «Що являє собою техніка валяння вовни». Педагоги, наче діти, з захопленням старанно валяли сережки з вовни.

з інтеграцією ІКТ в освітній процес з’являються можливості розширення його змістового наповнення а  упровадження цих технологій сприяє різнобічному розвитку дошкільників, зацікавленості дітей та педагогів.


РЕКОМЕНДАЦІЇ  ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ КВЕСТІВ З ДОШКІЛЬНИКАМИ
Упровадження інноваційних технологій та методик навчання і виховання сприяє різнобічному розвитку дошкільників, зацікавленості дітей та педагогів. Однією з таких методик, яка вчить знаходити необхідну інформацію, піддавати її аналізу, систематизувати та вирішувати поставлені задачі є квест.
УПРОВАДЖЕННЯ КВЕСТУ ДОЗВОЛЯЄ:
  •  активізувати розумову діяльність шляхом створення спеціальних умов для виконання завдань, здатності до подолання спеціально створених перешкод;
  •  формувати стійкий інтерес дітей до навчання;
  •  активізувати сприйняття матеріалу засобами наочності (реальних предметів, макетів, моделей, зображень кінофрагментів, фотографій, малюнків, умовних графічних знаків, символіки);
  •  поєднати новітні та традиційні дидактичні засоби навчання;
  • розвинути універсальні форми розумової діяльності в контексті навчання інформатики (аналіз, синтез, індукція, порівняння, систематизація тощо).

Квест – це інтерактивно організована діяльність, в якій неможливий перехід на наступний рівень без пройдення попереднього. Він має добре продуманий план-конструкцію, що складається з різних рівнів за принципом збільшення складності. Квест має місце і в інтерактивній площині, і в інформаційній мережі. Це подорож, що складається із міні-перепон, проходження яких навчає чомусь новому і відкриває перехід на новий, більш високий рівень.
WEB-КВЕСТ МІСТИТЬ ТАКІ ОСНОВНІ ЕЛЕМЕНТИ:
  • вступ, у якому обов’язково вказуються терміни проведення роботи і надається вихідна ситуація або завдання;
  • посилання на ресурси мережі, у яких міститься необхідний для веб-квесту матеріал: електронні адреси, тематичні форуми, книги або методичні посібники з бібліотечних фондів;
  • поетапний опис процесу виконання завдання з поясненням принципів обробки інформації, додатковими супровідними питаннями, причинно-наслідковими схемами, таблицями, діаграмами, графіками та ін;
  • висновки, які мають містити приклад оформлення результатів виконання завдання або їх презентації, шляхи подальшої самостійної роботи із зазначеної теми і галузі практичного застосування отриманих результатів і навичок.

Дитячий інтерес – це саме той регулятор активності, на який варто орієнтуватися дорослому при супроводі проходження квесту дитиною. Якщо інтерес затихає, то можна переключитися на інше завдання або зовсім завершити або відкласти подальше проходження квесту. Не забувайте, що час перебування за комп'ютером для збереження здоров’я не повинно перевищувати 15 хвилин.
ЩО ПОТРІБНО ОБОВ’ЯЗКОВО ПЕРЕДБАЧИТИ ДО ПОЧАТКУ КВЕСТУ?
1.      Визначтеся з місцем. Якщо ви хочете провести квест в приміщенні, то воно повинно бути досить просторим, щоб було де сховати підказки.
2.      Якщо збираєтеся влаштувати квест на вулиці, дізнайтеся заздалегідь прогноз погоди, досліджуйте місця, де будуть ваші підказки, вони повинні бути доступними, але не настільки, щоб їх міг дістати будь-хто.
3.      Визначтеся з темою, вона повинна бути цікава всім, хто братиме участь у квесті.
4.      Щоб було цікавіше, чергуйте інтелектуальні завдання з виконанням будь-яких фізичних завдань.
5.      Подбайте про те, щоб завдання були в міру складними, але здійсненними – не можна, щоб учасники застрягли на півдорозі. На всяк випадок передбачте підказки.

вівторок, 6 березня 2018 р.

МЕТОДИЧНА   ВІТАЛЬНЯ

27.02.2018р. на базі нашого ЗДО №1 «Струмочок» відбулося спільне засідання методичного об’єднання музичних керівників, вихователів-методистів, заступників директорів НВК (дошкільна освіта) за темою «Інноваційні технології в музичному вихованні   дошкільнят».
Цікаво пройшов консеквентний захід у формі методичної вітальні, де учасники мали змогу актуалізувати й розширити знання щодо використання інноваційних педагогічних технологій у музичному розвитку дошкільників, а також отримати певний обсяг теоретичних знань, практичних вмінь та навичок використання інноваційних методів і прийомів у музичній діяльності.


Методичний бенефіс та майстер-клас щодо використання інновацій у музичному розвитку дітей дошкільного віку підготувала музичний керівник 
Методист закладу ознайомила присутніх з рекомендаціями стосовно формування інноваційного простору дошкільної освіти. Заняття майстер-класу – це оригінальний спосіб організації діяльності педагогів у складі малої групи (7–15 учасників). Майстер-клас як локальна технологія трансляції педагогічного досвіду повинен демонструвати конкретний методичний прийом або метод, методику викладання, технологію навчання, виховання. Він повинен складатися із завдань, які направляють діяльність учасників для вирішення поставленої педагогічної проблеми.