вівторок, 30 жовтня 2018 р.

ОСВІТА ДЛЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ ДОШКІЛЬНЯТАМ


Надтерміновою потребою сьогодення постає формування такого способу життя, який був би основою довготривалого ощадливого гармонійного розвитку людства.
СТАЛИЙ РОЗВИТОК – розвиток, який дає змогу людям задовольняти власні потреби сьогодні, але не ставить під загрозу здатність майбутніх поколінь задовольнити свої потреби довготривалого ощадливого гармонійного розвитку людства.
«Освіта для сталого розвитку для дошкільнят» реалізує освітню стратегію в інтересах сталого розвитку на засадах одного з напрямів гуманістичної педагогіки – ПЕДАГОГІКИ ЕМПАУЕРМЕНТУ (з англ. Еmpowerment – надання людині мотивації й натхнення до дії). Відповідно до педагогіки емпауерменту у межах кожної теми дітей спрямовують на обрання і виконання дій для сталого розвитку, які є провідними чинниками формування у них відповідної поведінки та стилю життя в цілому. Повторення цих дій протягом двох тижнів дозволяє сформувати в дітей сталу звичку – модель поведінки, яка потім стає складовою їх повсякденного способу життя.
Пропоновані у курсі дії виконуються вдома, в дошкільному закладі, найближчому оточенні дитини мають основні принципи, що  полягають у наступному:
- Створення умов для формування у дитини впевненості у власних силах і можливостях та відповідальності за результати навчання
- Прийняття нею рішень щодо власного стилю життя та їх виконання
- Забезпечення психологічного комфорту дітей під час занять як за допомогою спеціальних прийомів, так і через доступність змісту (за принципом вибору кожною дитиною тих кроків, які вона хоче і може здійснити)
- Створення умов для появи у дітей ентузіазму і почуття задоволення від результатів групової й індивідуальної роботи, виконання дій і вироблення звичок поведінки, орієнтованих на сталий розвиток, що досягається насамперед завдяки постійному позитивному (як за формою, так і за змістом) зворотному зв’язку
У кожній темі здійснюється своєрідне самодослідження особистої території дитини та її родини через аналіз власного стилю поведінки і набутого досвіду за допомогою чотирьох запитань, що є способом входження в тему та перевірку набутого результату наприкінці теми.
У перспективному плануванні роботи з дітьми старшого дошкільного віку передбачається проведення тематичних днів один раз на два тижні. Важливим складником є поданий до кожної теми перелік дій, якими можуть опанувати діти. Про позитивний результат освітньої роботи можна говорити лише тоді, коли, за результатами спостережень, діти демонструють бажані моделі у поведінці, а відповідні дії набувають автоматичності.
29.10.2018р. у нашому ЗДО відбувся інтерактивний семінар для вихователів середньо-старших груп ЗДО та НВК за темою «Формування у дітей важливих навичок екологічно-, економічно-, соціально-доцільної поведінки у контексті освіти для сталого розвитку», метою якого було – сприяння формуванню у підростаючого покоління мотивації до дій і моделей поведінки, орієнтованих на сталий стиль життя.
 


 

Учасники мали змогу отримати певний обсяг теоретичних знань, практичних вмінь та навичок реалізації завдань педагогіки емпауерменту дошкільникам під час  лекції-презентації «Освіта для сталого розвитку дошкільнятам», проведену методистом закладу 

Для практичного перегляду керівник музичний підготовила майстер-клас щодо проведення гурткової роботи художньо-естетичного спрямування.


Цікаво та корисно пройшли методичні заходи: ділова гра «Крок у майбутнє  через сталий стиль життя» та  круглий стіл «Працюємо з батьками в єдиному просторі: «Батьківські збори: коротко про головне», «Шкідливі поради, або уникаємо типових помилок під час батьківських зборів».


Модель сталого розвитку націлена і на сьогодення, і на майбутнє, водночас перевага надається прийдешнім поколінням. Ця модель – один із способів  допомогти нашим дітям зрозуміти, що існує межа бездумної експлуатації природних ресурсів, негативного безвідповідального ставлення до себе, свого здоров'я, до інших навколо, до оточення і довкілля. Якщо вже зараз почати діяти в цьому напрямі, у нас ще є надія. І діяти необхідно не лише заради нашого спільного майбутнього, а й заради фізичного здоров'я кожного із нас