пʼятниця, 22 лютого 2019 р.


ЯК РОЗМОВЛЯТИ З ДІТЬМИ ПРО «НЕБЕСНУ СОТНЮ»?
З статті: А. Винницької

Ми переживаємо надзвичайно трагічні події, пов'язані з жорстоким вбивством Героїв Майдану – «Небесної сотні». Обговорювати «Небесну сотню» та трагічні події на Майдані не є легким завданням. Нам необхідно керувати дуже важкими емоціями. Одночасно, працюючи з дітьми, ми зобов'язані передавати відомості та факти про надзвичайно трагічну подію. Говорити на цю тему складно, особливо з такою малечею, проте необхідно. Це – наша пам’ять. Це – наша історія. Це – наш біль!
Подальші поради підготовлені для того, щоб допомогти в бесідах з дітьми дошкільного віку про «Небесну сотню» й трагічні події на Майдані.

РОЗМОВЛЯЮЧИ ПРО «НЕБЕСНУ СОТНЮ», СЛУХАЙ ЩО ГОВОРЯТЬ ДІТИ
Деякі діти захочуть поговорити про подробиці подій на Майдані, а деякі не захочуть. Обидві реакції поширені та є нормальними. Якщо діти хочуть розмовляти, важливо забезпечити дітям безпечне та комфортне середовище, в якому вони могли б поділитися своїми спогадами, переконаннями і питаннями.
АКТИВНО 
слухайте їхні думки,
звертайте увагу на їхню мову жестів,
виявляйте чуйність до їхніх емоцій, а також,
заохочуйте шанобливе ставлення до співрозмовників під час дискусії.
Якщо хтось з дітей не хоче обговорювати події та переживання, не змушуйте їх до цього. Спостерігай за ними і дай їм зрозуміти, що коли вони будуть готові, а ви будете готові їх вислухати.
РОЗМОВЛЯЮЧИ ПРО «НЕБЕСНУ СОТНЮ» НЕ УНИКАЙ ВАЖКИХ ТЕМ
Зрозуміло, що часто батьки, учителі та вихователі не хочуть викликати занепокоєння і страх у дітей, учнів чи вихованців. Це часто призводить до того, що ми ухиляємося від важких розмов, які, на нашу думку, можуть спровокувати негативні емоції. Пам'ятаймо, що занепокоєння та стурбованість, викликані самими трагічними подіями, пов'язаними з «Небесною сотню», а не розмовами про них. Навпаки, розмови здатні заспокоїти дітей і учнів. Ухиляючись від важких розмов про «Небесну сотню», ми можемо викликати ще більше схвильованості чи стурбованості.
Запропонуйте дітям та учням розпочати розмову відкритими питаннями, як наприклад: «Що б ви хотіли знати про Небесну сотню?» або «Чому ми кажемо, що герої не вмирають?» Нехай зацікавлення і думки дітей та учнів ведуть розмову. Використовуйте мову, яка відповідає віку дітей та учнів і звертай особливу увагу на тон свого голосу, запевняючи дітей, що вони в безпеці. Дайте дітям і учням можливість більш глибоко висловити занепокоєння з приводу подій, які увіковічнили «Небесну сотню» і наслідків цих подій.
Відповідайте на питання про «Небесну сотню» чесно, відкрито та фактами
Дитяче розуміння приходить з численних навколишніх джерел – їхні сім'ї, школи, друзі і ЗМІ. Як це часто буває, коли є велика кількість інформації, джерела можуть іноді суперечити одне одному. Важливо, щоб відповідаючи на запитання дітей про те, що сталося, ми керувалися основними фактами і вказували їм на надійні джерела інформації для подальших досліджень. При обговоренні «Небесної сотні» будьте готові, що діти задаватимуть питання про смерть, і вам доведеться відповісти на ці питання чесно, враховуючи вікові особливості дітей.
ПІЗНАЙ САМОГО СЕБЕ І ПАМ'ЯТАЙ, ЩО ЕМОЦІЇ БУВАЮТЬ РІЗНИМИ
Дитячі реакції на події, пов'язані з «Небесною сотнею», можуть бути дуже різні залежно від їх віку, особистості, дійсної або нав'язаної етнічної чи релігійної приналежності, співучасті родичів у подіях, і впливу попередніх травматичних подій.
Ви не застраховані від емоцій, викликаних похованням «Небесної сотні». Визнайте і зосередьтеся на своїх власних реакціях, почуттях та спогадах. Трагічні події на Майдані не є легкою темою для кожного з нас, не кажучи вже про обговорювання з дитиною. Визнаючи свої почуття заздалегідь, а потім ділячись ними чесно зі своїми дітьми та учнями, ви пропонуєте їм модель, як впоратися з важкими розмовами та створюєте їм безпечне середовище.
ЗАВЖДИ ПІДКРЕСЛЮЙТЕ НАДІЮ – «НЕБЕСНА СОТНЯ» З НАМИ
Трагічні події на Майдані показали нам найгірше в людях. Але це був також час, коли відбулося багато чудових проявів людяності. Герої були всюди – до, під час та після подій. Шок і печаль смерті принесли зміни і нас зміцнили. Важливо нагадати дітям, що ми завжди будемо згадувати наших Героїв бо «Герої не вмирають».

Допоможіть дітям усвідомити, як їхнє співчуття та розуміння може запобігти майбутнім актам насильства та незаконним діям, спонукаючи їх висловлювати свої думки стримано і ставитися до людей, які мають інше бачення з повагою та добротою.