ІННОВАЦІЙНИЙ ПРОСТІР ЗДО
Досвід
показує, що все нове із часом стає традицією і що традиції утверджує соціум, а
новаторами виступають яскраві особистості реформаторського типу. На сучасному
етапі все очевиднішим стає те, що традиційна освіта, орієнтована на передавання
знань, умінь і навичок, не встигає за темпами їх нарощування.
Розвиток
системи освіти вимагає впровадження
нових методів навчання і виховання дітей. Основне завдання колективів ЗДО
– обрати методи і форми організації роботи з дітьми, інноваційні педагогічні
технології, що оптимально відповідають поставленій меті розвитку особистості.
Основу і зміст інноваційних освітніх процесів становить діяльність, сутність якої полягає в оновленні педагогічного процесу, внесенні новоутворень у традиційну систему, що передбачає найвищий ступінь педагогічної творчості. З огляду на це роль педагога набуває нової якості. Він розвиває пізнавальні процеси дошкільника, його життєву компетентність у різних соціальних інституціях. Водночас відбувається еволюція змісту, форм і методів навчання, яка спонукає до розробок і впровадження інноваційних освітніх технологій.
Специфічними особливостями інноваційного навчання є його відкритість майбутньому, здатність до передбачення на основі постійної переоцінки цінностей, налаштованість на конструктивні дії в оновлюваних ситуаціях, основою яких є інноваційні педагогічні технології. Використання сучасних інноваційних технологій нашим педагогами дозволяє здійснювати особистісно-зорієнтований підхід до кожної дитини, відкривати та розвивати здібності, особистісні якості дитини.
СПАДЩИНА СОФІЇ РУСОВОЇ
«УКРАЇНСЬКИЙ ДИТЯЧИЙ САДОК»
Автор – Русова С.
ПЕДАГОГІКА М. МОНТЕССОРІ
«БУДИНОК ВІЛЬНОЇ ДИТИНИ»
Автор –
Монтессорі М.
МЕТОДИКА ВИКОРИСТАННЯ СХЕМ-МОДЕЛЕЙ У
ЛЕКСИЧНО – ГРАМАТИЧНІЙ РОБОТІ
Автор –
Крутій К.
ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ДИТИНИ ЗАСОБАМИ
ВЗАЄМОДІЇ РІЗНИХ ВИДІВ МИСТЕЦТВ
Поліхудожній
розвиток дітей дошкільного віку в педагогічному процесі ЗДО. Відбувається
самоствердження дитини в найбільш значущій для неї сфері поліхудожньої
діяльності (музичної, хореографічної, театралізованої, образотворчої). Фахівці
переконливо доводять, що розвиток особистості дитини засобом синтезу мистецтв
сприяє розкриттю її природного потенціалу, збагаченню емоційного досвіду,
прояву здібностей та творчій активності. Глибока форма взаємозв’язку видів
мистецтв урізноманітнює вплив на дошкільника, розкриває перед ним навколишній
світ, охоплює всі види дитячої творчості.
МЕТОДИКА РОЗВИТКУ ТВОРЧИХ ЗДІБНОСТЕЙ НА
ЗАНЯТТЯХ З МАЛЮВАННЯ
Автор –
Шульга Л.
СПАДЩИНА В. СУХОМЛИНСЬКОГО
Автор
–.Сухомлинський В
КОЛЬОРОВІ ПАЛИЧКИ КЮЇЗЕНЕРА
Автор – Джордж Кюїзенер.
Суть технології. Створена безпосередньо для навчання математики та розвитку математичних здібностей у дітей, при цьому сприяє розвитку дрібної моторики, просторовому та зоровому сприйняттю. Вона є математичним посібником, який дає змогу підвести дитину до розуміння абстрактних і математичних понять.
Проста і зрозуміла дітям, сприймається як гра – доступна для роботи з дітьми віком від двох років. Ця технологія сприяє розвитку пізнавальних процесів — у дитини формуються уявлення про порівняння, аналіз, синтез, логічні дії, кодування й декодування. Методика сприяє розвитку дитячої творчості, розвитку фантазії та уяви, а також пізнавальної активності. У дітей розвиваються соціальні навички та вміння: вони вчаться працювати в колективі, навчаються бути соціально активними.
ТЕХНОЛОГІЯ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ М.
ЄФИМЕНКА
«ТЕАТР ФІЗИЧНОГО
РОЗВИТКУ ТА ОЗДОРОВЛЕННЯ ДІТЕЙ»
Автор – Єфименко М.
Суть технології. Проведення фізкультурних занять у формі ігрових дійств. Форма фізичної активності дітей – горизонтальний пластичний балет («пластик-шоу»), що поєднує музичність, хореографічність, естетичність дійства. Його скорочені програми використовують як фізкультурні хвилинки, паузи, а також як розваги і свята. Ігрова взаємодія з дітьми реалізується в рамках ігрової теми як великої тематичної гри (макрогри), що триває протягом одного чи кількох занять. Спільна мета та сюжетна лінія містить кілька міні-ігор, ігор-вправ.
ТАНЦЮВАЛЬНО-ІГРОВА ГІМНАСТИКА «СА-ФІ-ДАНС»
Автор:
Фірільова Ж.
Суть технології. Сприяння всебічному гармонійному розвитку особистості дошкільника засобами танцювально-ігрової гімнастики. Гімнастика «Са-фі-данс» являє собою танцювально-ритмічну гімнастику, нетрадиційні види вправ і креативну гімнастику.
Креативна гімнастика включає:
музично-творчі ігри та спеціальні завдання. Ігровий метод надає
навчально-виховному процесу привабливу форму, полегшує процес запам’ятовування
і освоєння вправ, підвищує емоційний фон занять, сприяє розвитку мислення, уяви
і творчих здібностей дитини.
Передбачається,
що освоєння гімнастики допоможе природному розвитку організму дитини,
морфологічному і функціональному вдосконаленню його окремих органів і систем.
Навчання за програмою «Са-фі-данс» створює необхідний руховий режим, позитивний
психологічний настрій, хороший рівень занять.
ІНФОРМАЦІЙНО-КОМУНІКАЦІЙНІ
ТЕХНОЛОГІЇ
Одним із пріоритетних напрямків у роботі педагогів стала соціалізація дитячої особистості на основі використання інформаційно-комунікаційних технологій, що дає змогу надавати кваліфіковану допомогу дитині у формуванні елементарних навичок навчальної діяльності та адаптації до нових соціальних умов. Комп’ютер як інструмент діяльності формує у дітей передумови теоретичного мислення, здатність свідомо обирати спосіб дії та працювати самостійно в індивідуальному темпі. У процесі роботи на комп'ютері розвиваються особистісні якості, які в майбутньому житті сприятимуть реалізації потенціалу особистості дитини та дадуть їй змогу почуватися компетентною.
МЕТОДИКА НАВЧАННЯ ДІТЕЙ ЧИТАННЮ М. ЗАЙЦЕВА
Автор – Зайцев М.
Суть технології. Кубики різних розмірів заповнюються відповідним матеріалом, у залежності від складу (дзвінкі – залізячками; глухі – деревинками; «золоті», голосні - мідними монетками). До того ж за визначеними буквами закріплені певні кольори, які допомагають на асоціативному рівні запам'ятати основні правила фонетичного розбору.
Навчання
спирається на сприйняття (зір, слух, тактильні відчуття, інтуїцію), мислення
активну практичну діяльність дитини, розвиває її пізнавальні здібності. «Кубики
Зайцева» дозволяють навчити дитину плавному складовому читанню, минаючи етап
складового уривчастого читання, значно скорочують час оволодіння читанням
цілими словами, закладають основи грамотного письма.
МЕТОДИКА НАВЧАННЯ ДІТЕЙ РАННЬОГО ВІКУ
ГЛЕНА ДОМАНА.
Автор – Глен Доман.
Суть технології. Глен Доман — американський лікар-нейрохірург, який займався розробкою системи реабілітації дітей з важкими порушеннями в роботі мозку. В період від 1 до 5 років формується інтелект людини. Тому дорослі повинні намагатися якомога повніше задовольняти потребу дитини у все новому матеріалі для вивчення, «який вона прагне засвоїти у всіх доступних їй формах і особливо у мовній — усній або письмовій». Якщо в цей час дитина навчиться читати, то, на думку Домана, «перед нею розкриються двері у скарбницю історії, людської писемності, де зберігаються накопичені віками знання».
Очолювані
Гленом Доманом спеціалісти в галузі розвитку раннього навчання розробили
оригінальні технології навчання дітей читання, математики, а також технологію,
завдяки якій дитина може оволодіти енциклопедичними знаннями.
МУЗЕЙНА ПЕДАГОГІКА
Суть технології. Музейна педагогіка – технологія виховання дітей, що має на меті створити сприятливі умови для занурення особистості у спеціально організоване предметно-просторове середовище. Під час занять у музейних осередках поглиблюються знання дітей про національні та сімейні традиції українців, їхній побут, родовід; з призначенням музейних експонатів.. Музейна педагогіка розглядає музей, як місце, де виховуються почуття. Музей не «ілюструє» історію, не навчає історії. Він формує в людини особистісне емоційне ставлення до тих чи інших історичних фактів. Основний сенс існування музею – служіння людям, він надає відвідувачам можливість символічного доступу в простір культури.
МНЕМОТЕХНІКА В РОБОТІ З ДОШКІЛЬНИКАМИ
Автор: Генадій Чепурний
Суть технології. Характерною властивістю пам’яті сучасних дітей, зокрема з особливими освітніми потребами, є те, що вони швидко сприймають, але не надовго запам’ятовують інформацію. Розвитку асоціативного мислення та пам’яті дошкільників сприяє використання мнемотехніки під час корекційної роботи. А опрацювання логопедичних казок-зв’язок на основі мнемотаблиць дає змогу автоматизувати вимову певних звуків у мовленні дітей Мнемотехніка (мнемоніка) — це сукупність прийомів та способів, які спрощують запам’ятовування і збільшують обсяг пам’яті завдяки упорядкуванню інформації у вигляді комплексних візуальних образів.
ЛЕПБУК ЯК ДОСЛІДНИЦЬКИЙ ПРОЄКТ
ДОШКІЛЬНИКА
Суть технології. Лепбук або як його ще називають інтерактивна тематична тека – це саморобна паперова книжечка з кишеньками, дверцятами, віконцями, рухливими деталями, які дитина може діставати, перекладати, складати на свій розсуд. У ній збирається матеріал з якоїсь певної теми. При цьому лепбук – це не просто виріб. Це прикінцевий етап самостійної дослідницької роботи, яку дитина виконала під час знайомства з певною темою. Щоб заповнити теку, дитині потрібно буде виконати певні завдання, провести спостереження, презентувати матеріал.
LEGO-ТЕХНОЛОГІЯ
Суть технології. На сьогодні конструктори LEGO є незамінним матеріалом для занять з дітьми у закладах дошкільної освіти. LEGO-технологія цікава тим, що об’єднує в собі елементи гри та експериментування. За допомого LEGO діти вивчають математику, мову, знайомляться з довкіллям і навіть малюють цеглинками! Конструктор є надійним помічником у роботі вчителів-логопедів і корекційних педагогів. І така популярність цілком обґрунтована – заняття з LEGO урізноманітнюють та вдосконалюють навчальний процес, роблять його цікавішим для дітей. Заняття в ігровій формі створюють неповторну атмосферу психологічного комфорту і проходять без нервового напруження, що позитивно позначається на якості засвоєння матеріалу.
ВПРОВАДЖЕННЯ ПРОГРАМИ З ОСНОВ СОЦІАЛЬНОЇ І ФІНАНСОВОЇ
ОСВІТИ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ «АФЛАТОТ»
МОН України спільно з Міжнародною
фундацією «Aflatoun International» (Нідерланди) розпочало упровадження програми
соціальної та фінансової освіти дітей
дошкільного віку «Афлатот».
Мета: допомогти дітям усвідомити їх потенціал для того, щоб зробити світ кращим за допомогою освіти; формувати у дошкільників ази соціальної та фінансової грамотності; спонукати дітей до більшого самопізнання і впевненості у собі; знати свої права та обов’язки; вчить цінувати і захищати як матеріальні, так і нематеріальні цінності; вчить планувати бюджет, раціонально використовувати ресурси, оцінювати наявні можливості, формує підприємницький дух, а також акцентує увагу на ролі сім’ї та сімейних цінностей у вихованні.